Forum Indian Cinema Hall
Forum poświęcone kinematografii indyjskiej: Bollywood, Kollywood, Art Cinema
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

bindi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Indian Cinema Hall Strona Główna -> kultura i obyczaje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
durga ma
Administrator



Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 322
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 12:55, 02 Mar 2006    Temat postu: bindi

Bindi jest chyba najbardziej intrygującą z ozdób na ciele. Hindusi przywiązują wielką uwagę do tego ozdobnego znaku na czole pomiędzy łukami brwiowymi – kropki, która zaznacza najważniejszy punkt ciała od starożytnych czasów. Zwane także: 'tika', 'pottu', 'sindoor', 'tilak', 'tilakam' i 'kumkum', bindi jest zwykle małym lub dużym przykuwającym oko okrągłym znakiem narysowanym na czole.


Czym jest Czerwona Kropka?
W południowych Indiach, dziewczęta decydują o noszeniu bindi, podczas gdy w innych częściach kraju jest to przywilej kobiety zamężnej. Czerwona kropka na czole jest dobrze wróżącym znakiem małżeństwa, co gwarantuje status społeczny i jego świętości jako instytucji. Indyjska panna młoda wkracza do domostwa męża ozdobiona połyskującymi ozdobami, oślepiając czerwoną bindi na czole, wierzy się, że wprowadza powodzenie i gwarantuje to jej miejsce jako strażniczki domowego ogniska.


Gorąca kropka!
Obszar pomiędzy brwiami, szósta chakra znana także jako 'agna’, co znaczy 'panowanie', jest źródłem ukrytej mądrości. W centralnym punkcie, w którym wszystkie doświadczenia są zbierane. Według kultu tantrycznego, podczas medytacji ukryta energia ('kundalini') podnosi się od końca kręgosłupa ku głowie, ta 'agna' to prawdopodobne ujście potężnej energii. Czerwona 'kumkum' pomiędzy brwiami zachowuje energie w ciele i kontroluje różne poziomy koncentracji. Jest to także główny punkt powstania samego w sobie — symbolizujące pomyślność i powodzenie.


Jak nakładać
Tradycyjne bindi jest w kolorze czerwonym lub kasztanowym. Szczypta cynobrowego proszku umiejętnie nałożona przez wyuczony (czubek) palec tworzy doskonałą czerwoną kropkę. Kobiety niemające lekkich i szczupłych palców mają problem z doskonałym kołem. Używają małych okrągłych krążków lub monet z otworem jako pomocy. Najpierw nakładają lepką woskową pastę na pusty obszar w krążku, potem pokrywając to kumkumem lub cynobrem, po czym usuwa się krążek i zostaje piękne okrągłe bindi. Sandał, 'aguru', 'kasturi', 'kumkum' (zrobione z czerwonej karkumy) i 'sindoor' (wykonane z bieli cynkowej i farby) tworzą ta wyjątkową czerwoną kropkę. Szafran zmielony z kwiatem 'kusumba' również może wyczarować cuda!


Punkt Mody
Dzisiaj, z wciąż zmieniającą się modą, kobiety wypróbowują wszystkie rodzaje kształtów i wzorów. Jest to czasami pionowa kreska bądź owalny kształt, trójkątny czy mały artysytczny ('alpana') wykonany cieniutkim patyczkiem, posypany złotym i srebrnym proszkiem, przyozdobiony paciorkiem lub małym błyszczącym kamykiem. Wyjątkowość gotowych bindi wykonanych z filcu z klejem po jednej stronie, to nie tylko dowolna liczba kolorów, ale także kształtów i rozmiarów, jest także o wiele łatwiejsze w użyciu od typowego proszku. Dziś, bindi jest już bardziej modą, niż czymkolwiek innym, ogromne liczby młodych noszących bindi spotkać można także na zachodzie.

Kup Bindi
Nawet ci, którzy używają bindi tylo i wyłącznie jako ozdoby, często zauważają jej moc. 




'Bindi' - słowo pochodzi z sanskrytu z ‘bindu' kropla czegoś i sugeruje trzecie oko osoby. W antycznych Indiach girlandy były ważnym elementem wieczornego stroju zarówno kobiet jak i mężczyzn, często połączone z ‘Visesakachhedya', tu.: malowaniem czoła bindi lub 'tilaka'. W tamtych czasach cienkie i młode liście były wycinane w różne kształty i przyklejane do czoła. Takie liściaste bindi miały swoje nazwy — 'Patrachhedya', 'Patralekha', 'Patrabhanga' lub 'Patramanjari'. Nie tylko na czole, ale także na policzkach, szyi, piersi dłoni czy innych częściach ciała, pasta sandałowa i inne naturalne ozdoby były używane do dekoracji.


Mity i Znaczenie
Cynober tradycyjnie używany na bindi nazywany jest 'sindura' lub 'sindoor', co znaczy ‘czerwony’ i reprezentuje Shakti (siłę). Symbolizuje także miłość – na czole ukochanej rozświetla jej twarz i zniewala kochanka. Jako dobry omen, 'sindoor' jest nakładane w świątyniach lub w trakcie świąt wraz, z karkumą (żółtą), co broni rozumu zwłaszcza w przybytkach dedykowanych Shakti, Lakshmi i Vishnu. 'Sindoor' i 'kumkum' mają specjalne znaczenie na specjalne okazje. Używanie 'kumkum' na czołach jest wspomniane w wielu starożytnych tekstach (Puranas), między innymi Lalitha Sahasranamam i Soundarya Lahhari.

Wielu ludzi łączy bindi z starożytnymi praktykami ofiarowywania krwi by ułagodzić bogów, ale nawet w starożytnym społeczeństwie Arjów pan młody robił znak 'tilak' na czole panny młodej jako symbol więzi małżeńskiej. Co znaczące kiedy kobieta ma to nieszczęście i zostaje wdową przestaje nosić bindi, także kiedy w rodzinie ktoś umiera, twarz kobiety bez bindi mówi, że rodzina jest w żałobie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Edi




Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 837
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 13:03, 02 Mar 2006    Temat postu:

Łał - i Durga znowu podniosła mój poziom intelektualny - dzięki. Smile
Teraz już nareszcie wiem, o co chodzi z bindi Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aga




Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 458
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 13:21, 02 Mar 2006    Temat postu:

Och Durga ja też dziękuje za ten świetny referat Very Happy. Tak jak Edi czuję że mój poziom intelektu si ę podniósł Very Happy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Indian Cinema Hall Strona Główna -> kultura i obyczaje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin